تاثیر نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

نور و نورپردازی، مهم ترین بخش دکوراسیون داخلی است. ما همه چیز و همه کار انجام می دهیم ولی اگر به این مورد توجه نداشته باشیم، هیچ چیز درست کار نمی کند. نور، دارای انواع و اقسام مختلفی است که در دسته های نور مستقیم و غیر مستقیم نور طبیعی و نور مصنوعی و … دسته بندی می شود، هر یک از این موارد در جایگاه خاص خود بکار می رود و برای یک نوع فضا مناسب است.

در اهمیت نور و نور پردازی باید به این نکته اشاره کنیم، که طراحان دکوراسیون داخلی این مورد را مهم ترین عامل میدانند و از منابع مختلف نور برای نورپردازی فضای داخلی و ایجاد نور کافی استفاده می ‌کنند که این منابع میتوانند طبیعی و غیر طبیعی باشند. هر مکان بخش های مختلفی مانند سالن اصلی اتاق ها اتاق های جلسات و یا اتاق میهمان آشپزخانه تراس سرویس های بهداشتی راهرو و … است.

تاثیر نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

هر یک از این بخش ها با توجه به نوع کاربری ساختمان به میزان متناسبی نور و روشنایی نیاز دارد. البته این به معنی این نیست که تنها وجود نور کافی است، بلکه زاویه تابشی آن نیز بسیار مهم است. در ادامه این موضوع را به صورت کامل بیان خواهیم کرد. در ادامه تاثیر نور پردازی در دکوراسیون داخلی با ما همراه باشید.

دمای رنگ در دکوراسیون داخلی

نور سرد و نور گرم، مهم ترین دسته بندی نور در نور پردازی محیط در دکوراسیون داخلی است. دمای نور یا همان دمای رنگ کاربرد‌های بسیار مهمی در نورپردازی ، عکاسی و فیلمبرداری، چاپ و نشر، صنعت، ساخت فیلم و انیمیشن و همچنین دکوراسیون داخلی و دکوراسیون و نمای داخلی و خارجی ساختمان و … دارد.

کلمه دمای رنگ یا دمای نور، بر‌خلاف باور اکثر مردم، هیچ ارتباطی به منبع نور و دمای آن منبع ندارد. ممکن است نور و رنگ با منبع یک لامپ کم مصرف دمای بیشتری نسبت به نور خورشید داشته باشد و تنها عاملی که این مورد را تعیین می کند رنگ نور است.

ایجاد فضا با نورپردازی

با استفاده از نورپردازی طبیعی و مصنوعی می توان باعث ایجاد توهم فضا شد. معنی توهم فضا ایجاد فضا در یک سالن یا اتاق است به شکلی که بدون افزایش وسعت فیزیکی باعث شویم فضای اتاق یا سالن بیشتر از مقدار اولیه به نظر برسد.

حتما شما هم برایتان پیش آمده اگر اتاق نور کافی نداشته باشد، احساس تنگی نفس به شما دست خواهد داد و همین اتاق اگر با نور پردازی های متنوع و استفاده از رنگ های مختلف در نور پردازی دکوراسیون شود، به محیطی دل باز تبدیل خواهد شد.

امروزه با توجه به کوچک تر شدن خانه ها و کم شدن وسعت آنها بهترین کار استفاده از تکنیک نور پردازی در دکوراسیون داخلی است تا بتوان محیطی دل باز تر برای ساکنان فراهم آورد. همچنین اگر به نور طبیعی بیشتری نیاز دارید، نورگیرها یا پنجره های بزرگ را نیز میتوانید در نظر بگیرید.

میزان نور و روشنایی محیط

این میزان با توجه به عوامل مختلفی محاسبه و مورد استفاده قرار میگیرد. ابتدا باید عدد میزان نور لازم برای محیط با استفاده از متراژ و با استفاده از نوع کاربرد تعیین شود و سپس با استفاده از انواع منابع نور طبیعی و مصنوعی مانند نور گیر ها و یا انواع چراغ ها و لامپ های رشته ای و کم مصرف و صفحه ای و … و تعیین بهترین نقاط برای جایگذاری منابع نور، محیطی آرامش بخش برای ساکنان ایجاد شود.

رای بدهید portfolio