فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی Feng shui به معنای باد و آب است و در واقع هنر باستانی شرق برای ترویج سلامتی،شادی،سعادت،انرژی و شور و اشتیاق از طریق چیدمان صحیح دکوراسیون محیط (فنگ شویی در طراحی دکوراسیون) است.
انرژی فقط در درون ما نیست تمام وسایل شما،رنگ ها و دیزاینی که در دکوراسیون اطرافتان استفاده میکنید انرژی دارند که باید با تکیه بر علم فنگ شویی حداکثر استفاده را از آنها داشته باشید.

فنگ شویی چیست

فنگ شویی چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

فنگ شویی تاثیرات زیادی در سبک زندگی ما به وجود می آورد و در واقع انرژی محیط را متعادل میکند و با چیدمان درست،انرژی هر جهت را بالا برده و روی زندگی شما اثرات مثبتی میگذارد.

در علم فنگ شویی اگر انرژی اشیا به شکل مناسب به کار گرفته شود،به برقراری تعادل در تغییرات پی در پی انرژی محیط کمک کرده و امکان خلق خانه هایی با حداکثر انرژی، سلامتی و هماهنگی را در اختیار ما قرار میدهد.
مثلا یکی از عناصر تاثیر گذار چیدمان در فنگ شویی قرار دادن درست هر شئ در جهت مناسب آن است.مثلا اگر جهت شمال که جهت شغل است درست چیدمان شده باشد انرژی آن در زندگی شغلی شما تاثیر مثبت میگذارد…

و مثلا دلیل اینکه جهت جنوب شرقی جهت پیشرفت مالی است به خاطر این است که خورشید در آن جهت انرژی رشد را دارد و حتی در طراحی داخلی هم با تکیه بر این اصل اتاق کودک را در قسمت شرقی بنا قرار میدهند زیرا به رشد کودک میکند..
نباید اصول فنگشویی را به صورت مو به مو در دکوراسیون داخلی منزل به کار ببرید بلکه میتوانید از چیزهایی که در محیط اطرافتان وجود دارد و با فرهنگ روحیه شما سازگاری بیشتری دارد استفاده نمایید.

(( اصلا این جهت ها بر چه اساسی به وجود اومدن؟))
این جهات ۶۰۰۰ سال پیش بر اساس چرخش خورشید و ساعات شبانه روز بررسی شدند…

فنگ شویی در محیط منزل

تاثیر فنگ شویی در چیدمان دکوراسیون

فنگ شویی در درب ورودی

ورودی اولین فضایی است که به آن وارد میشویم که باید از نظر چیدمان و دکوراسیون جذاب و دعوت کننده باشد. بیشتر مردم در چیدمان منزل خود در مقابل در و راهروی ورودی خانه آینه و کنسول قرار میدهند؛اما طراحانی که با علم فنگشویی آشنایی دارند این کار را توصیه نمیکنند و امروزه با توجه به اصول اصلی آن درفنگشویی معتقدند که آینه و کنسول در کنار درب ورودی قرار بگیرد. چیدمان مبلمان باید به صورتی باشد که ورودی خانه را سد نکند.

فنگ شویی درب ورودی

فنگ شویی در سرویس بهداشتی و حمام

یکی از عناصر مهم در فنگشویی عنصر آب است. بنابراین در مکانی همچون سرویس بهداشتی یا حمام که مرکز استفاده از این عنصر هستند باید از نظر مکانی در جای درستی قرار بگیرند.از نظر این علم بهترین مکان برای قرارگیری سرویس بهداشتی و حمام در قسمت عقبی منزل می باشد. ( طراحی دکوراسیون داخلی حمام و سرویس بهداشتی )
فنگشویی توصیه میکند بهتر است سرویس بهداشتی توسط یک راهرو از بقیه قسمت ها جدا شود و همچنین سرویس بهداشتی نیز از حمام جدا باشد.

در این علم قرار دادن سرویس بهداشتی در اتاق خواب هم از اشتباهات رایج طراحی دکوراسیون میباشد !

و از نظر دیزاین محیطی سرویس بهداشتی و حمام استفاده از گیاهان تصفیه کننده هوا همچون سرخس، سانسوریا، گندمی، آلورا، نخل کنتیا و… توصیه میشود.

فنگ شویی سرویس بهداشتی و حمام

فنگ شویی در  آشپزخانه

آشپزخانه محیطی است که شما خودتان را تغذیه میکنید و محلی است که اغلب خانواده و دوستان در آن دور هم جمع میشوند .آشپزخانه به عنوان یکی از فضاهای مهم برای سلامتی شادی و ثروت در نظر گرفته میشود. در فنگشویی برای طراحی آشپزخانه بهترین رنگ مورد استفاده در فضا سفید است؛زیرا نشان دهنده پاکی و تمیزی است.
در فنگشویی آشپزخانه وجود مشعل های بیشتر در اجاق گاز نشان دهنده فرصت ها و منابع بیشتر ثروت است.
یکی دیگر از نکات قابل توجه در فنگشویی آشپزخانه قرار دادن سینک و گاز جدا و با فاصله مناسب از یک دیگر است زیرا رویارویی عنصر آب و آتش با یکدیگر در این علم بسیار غلط است.
افزودن درهای شیشه ای ،نیمه شیشه ای و مات روی درب کابینت ها یک اصل فنگشویی است که میتواند جریان را آسان تر کند.
فنگشویی آشپزخانه استفاده از ترکیبات چوبی را در دکوراسیون منزل پیشنهاد میکند زیرا عنصر چوب باعث ایجاد حس آسودگی و آرامش در محیط پیرامونی میشود.
برای انتخاب رنگ دیوارها و کف آشپزخانه بهتر است از عناصر آب و آتش دوری کنید و به جای آن از طیف رنگ های بژ،خاکی،سفید،خاکستری یا کفپوش چوبی با تناژ رنگی قهوه ای تیره استفاده کنید.

فنگ شویی در آشپزخانه

 

 

فنگ شویی در پذیرایی

با به کارگیری اصول فنگشویی پذیرایی در طراحی این قسمت از منزل میتوانید به احساس آرامش در این محل برسید.
بر طبق اصول معماری جدید خانه های امروزی اتاق نشیمن و پذیزایی در یک راستا قرار گرفته اند و مرتبط با یکدیگر می باشند؛بنابراین بهتر است دکوراسیون پذیرایی را براساس اصول فنگشویی پذیرایی طراحی کنیم تا دیزاینی متفاوت و بی نظیر در سالن پذیرایی منزل خود داشته باشید.

فنگ شویی در پذیرایی

بر اساس اصول فنگشویی نشیمن و پذیرایی نباید مبل ها را پشت در ورودی بچینید زیرا وقتی مبلمان رو به روی در ورودی قرار می گیرند افراد می توانند رفت و آمد ها را ببینند بنابراین نباید مبلمان را به صورتی بچینید که رفت و آمد شما را دچار مشکل کنند. فنگشویی استفاده از گیاهان نوک تیز و المان های مثلثی شکل را در محیط پذیرایی را منع کرده است.

این علم توصیه می کند بهتر است مبلمان را دور شومینه و یا یک میز کوتاه بچینید. اگر فرم سالن پذیرایی شما به شکلی است که مجبورید کاناپه را در وسط اتاق قرار دهید بهتر است پشت کاناپه گیاهان طبیعی و آباژور و یا میز کوچکی را قرار دهید. انتخاب رنگ محیط نیز در طراحی دکوراسیون پذیرایی بر اساس فنگ شویی از اهمیت زیادی برخوردار است و بهتر است از رنگ هایی نظیر زرد و کرم و بژ و … در فضای سالن پذیرایی استفاده کنید زیرا این رنگ ها با دکوراسیون پذیرایی راحت تر است و هماهنگ می شوند.

فنگ شویی در  اتاق خواب

از فنگ شویی اتاق خواب برای طراحی دکوراسیونی مناسب و چیدمانی صحیح استفاده می شود تا دکوراسیون اتاق خواب بهترین اثر را روی سلامتی و شادابی و دریافت انرژی مثبت افراد داشته باشد.
برای اینکه در فضای اتاق خواب استرس کمتری داشته باشید باید تلویزیون و لوازم ورزشی و لپ تاپ و سیستم های خانگی را از فضای اتاق خواب دور کنید وجود همه این لوازم در فضای اتاق خوابتان باعث بر هم خوردن حس آرامش شما می شود.

 • تخت خواب در اصول فنگ شویی اتاق خواب دارای اهمیت زیادی است.
 • بنابراین شما بهتر است تخت خواب را در مکانی قرار دهید که دو طرف آن باز باشد.
 •  در دو طرف تخت خواب باید دو پاتختی قرار دهید.
 •  از قرار دادن تخت خواب به صورت موازی با در ورودی خودداری کنید.
 •  بر طبق اصول فنگ شویی تخت خواب ها با ارتفاع کم و تخت خواب هایی که در قسمت زیرین دارای کشو هستند تخت خواب های مناسبی نمی باشند.
 •  مدل تخت خواب بهتر است دارای تخته پشتی چوبی و مستحکم باشد.
 • مهم ترین بخش از دکوراسیون داخلی اتاق خواب انتخاب رنگ مناسب است.

بهترین رنگ ها بر اساس فنگ شویی اتاق خواب رنگ های پوستی هستند که این رنگ ها تونالیته هایی از رنگ سفید تا رنگ قهوه ای را شامل می شوند

فنگ شویی در  اتاق خواب

فنگ شویی در  اتاق خواب

تاثیر فنگ شویی در دکوراسیون مکان های اداری و تجاری

فنگشویی دکوراسیون محیط اداری و تجاری به معنای ترتیب دادن، تمیز کردن و بهبود دادن ظاهر و حالت کلی فضاهای اداری و تجاری است. های اداری و تجاری))

 

برای رعایت فنگشویی در محیط کاری میتوان از قوانین زیر استفاده کرد:

۱٫ تمیز کردن سطوح و مبلمان: شروع به تمیز کردن و پاکسازی سطوح، میزها، صندلی‌ها و دیگر قطعات مبلمان در فضاهای اداری و تجاری می‌کنید. از پاک کننده‌های مناسب و قابل اعتماد برای پاکسازی استفاده کنید.

۲٫ جمع‌آوری و دسته‌بندی وسایل: از وسایل پراکنده مانند کاغذها، قلم‌ها، پوشه‌ها و سایر اجناس، جمع‌آوری کنید و آنها را در جاهای مناسب و به ترتیب قرار دهید. استفاده از سیستم‌های ذخیره‌سازی و پوشش‌های مخصوص می‌تواند به شما کمک کند تا وسایل را به طور منظم و بهینه مرتب کنید.

۳٫ مدیریت کابل‌ها: کابل‌های برق، شبکه و دیگر کابل‌های موجود در فضاهای اداری و تجاری ممکن است باعث آشفتگی و ایجاد تنش بصری شوند. سعی کنید کابل‌ها را مرتب کنید و از راه‌های مختلفی مانند مخفی کردن آنها در زیر میزها یا استفاده از جعبه‌های کابل استفاده کنید.

۴٫ نظم دادن به فضای کار: اصلاح و تنظیم فضای کار با توجه به نیازهای کارکنان می‌تواند به تسهیل در انجام وظایف و بهبود کارایی کمک کند. تنظیم اداره میز، قرار دادن ابزارهای ضروری در محل دسترسی آسان و ایجاد منظمی در فضای کار می‌تواند مفید باشد.

۵٫ به روز رسانی دکوراسیون: بررسی و به روز رسانی دکوراسیون فضاهای اداری و تجاری نیز می‌تواند در فنگشویی محیط کمک کند. تعویض پوسترها، تصاویر دیواری و میزها، بهبود نورپردازی و اضافه کردن عناصر تزئینی جدید می‌تواند حس جدیدی به فضاها بدهد.

تاثیر فنگ شویی در دکوراسیون مکان های اداری و تجاری

با فنگشویی دکوراسیون محیط اداری و تجاری، می‌توانید ظاهر و احساس کلی فضاهای کاری را بهبود بخشید و به ایجاد یک محیط پاک، منظم و مرتب کمک کنید.

 علم فنگ شویی چه گیاهانی را برای دیزاین دکوراسیون پیشنهاد میکند؟

در واقع هر گیاهی فرکانس و انرژی های مخصوص خود را دارد و با قرار گرفتن در کنار آنها این انرژی را برای درمان بیماری های جسمی روحی و حتی جذب ثروت و شارژ انرژی استفاده میکنیم.به طور کلی افراد از فنگ شویی برداشت های مختلفی دارند؛ درواقع این علم دارای یک اصل ثابت است و فضای محیطی که بر طبق اصول فنگ شویی طراحی شده است می تواند دارای احساس آرامش و شادی و عشق و جذب ثروت باشد.

تاثیر انواع گل و گیاهان در فنگ شویی

برخی از گیاهانی که برای دیزاین دکوراسیون در فنگ شوئی پیشنهاد می‌شوند عبارتند از:

 1. بامبو (Lucky Bamboo): بامبو یکی از گیاهان محبوب در فنگ شوئی است. این گیاه انرژی مثبت را جذب می‌کند و می‌تواند به محیط احساس آرامش و شادابی بدهد.
 2. فیکوس (Ficus): فیکوس یک گیاه بزرگ با برگ‌های سبز و گسترده است. این گیاه از نظر فنگ شوئی خوب است زیرا می‌تواند انرژی منفی را جذب کرده و همچنین بخشی از توازن را در فضا ایجاد کند.
 3. سانسوریا (Sansevieria): گیاه سانسوریا، معروف به زبان مردم به عنوان “زبان مادر” شناخته می‌شود. این گیاه اکسیژن را بطور فعال در شب تولید می‌کند و می‌تواند به تصفیه هوای داخلی کمک کند. از طرف دیگر، خواص آن برای جذب انرژی منفی نیز شناخته شده است.
 4. لاوندر (Lavender): لاوندر گیاهی است که به خاطر خواص آرامش بخش خود معروف است. این گیاه می‌تواند به محیط احساس آرامش و استراحت بدهد و همچنین استرس را کاهش دهد.
 5. کاکتوس (Cactus): کاکتوس گیاهی است که به خاطر توانایی شخصیتی قوی خود در فنگ شوئی محبوب است. این گیاه می‌تواند به تعادل و استحکام احساسی کمک کند و انرژی منفی را از محیط دور کند.
5/5 - (1 امتیاز)